Raudondvaris castle mansion / Raudondvario pilies dvaras

Raudondvario pilies dvaras – XVII a. pradžios Lietuvos renesanso architektūros paminklas. Dvaras stūkso Nevėžio dešiniojo kranto aukštutinėje terasoje, šalia Nevėžio ir Nemuno santakos, 9 km. nuo Kauno Jurbarko kryptimi. Raudondvario ansamblio pagrindinis pastatas – XVII a. antrosios pusės pilis–rūmai su bokštu. Rūmai, kartu su 3,8 ha parko teritorijoje išsidėsčiusiais dviem oficinų pastatais, oranžerija, arklidėmis ir ledaine, sudaro vieningą dvaro ansamblį.

Raudondvario_dvaras

Šiek tiek istorijos

Raudondvario pilies dvaras – XVII a. pradžios Lietuvos renesanso architektūros paminklas.
Dvaras stūkso Nevėžio dešiniojo kranto aukštutinėje terasoje, šalia Nevėžio ir Nemuno santakos, 9 km. nuo Kauno Jurbarko kryptimi. Raudondvario ansamblio pagrindinis pastatas – XVII a. antrosios pusės pilis–rūmai su bokštu. Rūmai, kartu su 3,8 ha parko teritorijoje išsidėsčiusiais dviem oficinų pastatais, oranžerija, arklidėmis ir ledaine, sudaro vieningą dvaro ansamblį.

Istorikai teigia, kad pilį XVI a. antroje pusėje pradėjo statyti Kauno pakamaris, Vaitiekus Dzevaltauskas. Vėliau pilies dvarą valdė visa eilė iškiliausių Lietuvos didikų: Jonas Eustachijus Kosakovskis, Janušas Radvila, Boguslavas Radvila, Jonas Karolis Vorlovskis, Antanas, Juzefas, Henrikas Kazimieras Zabielos, Mykolas, Benediktas Emanuelis ir Benediktas Henrikas Tiškevičiai.

Išlikusiame Raudondvario pilies dvaro architektūriniame ansamblyje ryškiausiai išlikę paskutiniųjų dvaro valdytojų grafų Tiškevičių giminės veiklos pėdsakai. Po 1831 metų gaisro, sudegus mediniams dvaro pastatams, grafas Benediktas Emanuelis Tiškevičius statydino naują jau mūrinį dvaro ansamblį. Yra žinoma, kad šiuo laikotarpiu čia dirbo garsūs architektai: lietuvis Jonas Margevičius, Jokūbas Voleris iš Prūsijos ir italas Lauras Cezaris Anikini.
Valdant Tiškevičiams pilis tapo ištaiginga grafų rezidencija, kurioje buvo sukauptos didžiulės paveikslų, meno dirbinių, retų knygų ir egzotiškų augalų ir gyvūnų kolekcijos.
Dabar pagrindiniai pilies dvaro rūmai, arklidės, ledainė ir oranžerija restauruojami ir artimiausiu metu bus pritaikyti kultūrinio turizmo reikmėms.

Ledainėje 2012 metų pradžioje bus atidarytas Kauno rajono turizmo informacijos centras.
Rūmuose 2012 m. birželį bus atidarytas Juozo Naujalio, dvaro kultūros ir dailės muziejus, santuokų rūmai, konferencijų salės, viešbutis ir pokylių menės rūsiuose.
Oranžerijoje 2012 metais duris atvers restoranas su salėmis banketams. Čia auga seniausia ir storiausia Lietuvos palmė.

150-metėse arklidėse–ratinėj 2013 metų birželį bus atidarytas Menų inkubatorius, kuriame bus apie 500 vietų mobili teatro ir koncertų salė, fotografijos ir meno galerija su ekspozicijų sale, kūrybinės ir gyvenamosios patalpos kūrėjams–rezidentams.

2012 metų pavasarį – vasarą parko teritorijoje bus atkurti želdynai ir gėlynai, kuriuose puikuosis į dvarą sugrąžintos senosios rožių veislės.

Keliautojas F. Novakovskis 1857 metais pabrėžė, kad “kas tik važiuoja pro Kauną, nepamiršta užsukti į Raudondvarį, nes čia visiems svetingai atveriami vartai“ – taip užkoduodamas ateities kartoms išsaugoti ir puoselėti bendravimo ir svetingumo vertybes.

Raudondvario pilies dvaras, tęsdamas šimtametes tradicijas, maloniai kviečia visus keliaujančius ir besidominčius Lietuvos kultūros vertybėmis, aplankyti šį įspūdingą pakaunės paveldo objektą.

Daugiau informacijos čia: http://www.raudondvariodvaras.lt/